Yükleniyor
Whatsapp Hattımız
DuyuruSitenizi profesyonel araçlar ile test edip seo puanınızı yükseltmek için tıklayınız.
PHPMailer İle Email’e Dosya Ekleme

PHPMailer İle Email’e Dosya Ekleme

07.01.2021 PHP Dersleri

Daha önceki PHPMailer İle Nasıl Email Gönderilir? Adlı yazımızda nasıl email gönderileceğini görmüştük. Bugün ise bu kodlarımıza tek satır bir kod ekleyerek nasıl dosya göndereceğimizi göreceğiz. Öncelikle sitemizin bulunduğu sunucu da file_get_contents fonksiyonun aktif olması gerekiyor. Kütüphane dosyayı eklerken normal upload yerine dosyanın karakter kodlamasını çıkararak emaile ekliyor. Bu fonksiyonda tam olarak bu işi yapıyor. Ancak fonksiyon ile dışarıdan bir dosya da okumak mümkün olduğu için çoğu sunucuda kapalı durumdadır. İlk olarak bunu öğrenmeniz gerekiyor. Biz açık olduğunu varsayarak devam edelim. Aşağıdaki kod ile dosyamızı ekleyebiliriz.

$mail->addStringAttachment(file_get_contents(""), "");

Koddaki ilk boşluğa dosyamızın bulunduğu dizini yazıyor. Örnek: /media/files/pdf.pdf vs. İkinci boşluğa ise dosyanın adını yazıyoruz. Örnek: pdf.pdf vs. Son olarak kodun tam olarak böyle gözükmesi gerekiyor. Eğer birden fazla dosya ekleyecek olursak kodu çoğaltabiliriz.

$mail->addStringAttachment(file_get_contents("/media/files/pdf.pdf"), "pdf.pdf");
$mail->addStringAttachment(file_get_contents("/media/images/gorsel.jpg"), "gorsel.jpg");
…

Email kodlarımız ile birlikte toplayacak olursak aşağıdaki şekilde olacaktır.

Demoyu indirmek için tıklayınız.

Yusuf YÜCE
Yusuf YÜCE14 Mayıs 2023, 12:29

Merhaba, açıklamanız için teşeşkür ederim. ancak bu yolla gönderdiğim ekler açılmıyor. pdf veya png formatında ek gönderdim. her ikiside karşı tarafta dosya bozulmuş olarak görünüyot ve açılmıyor. Sebebi sizce ne olabilir?

Siteni Kur
Siteni Kur14 Mayıs 2023, 12:29

Merhaba, makaledeki dosyalar güncelliğini kaybetmiş olabilir. Kütüphanenin son sürümünü indirip test ediniz. https://github.com/PHPMailer/PHPMailer

Yorum Ekleyin